TÜRKİYE

Tümü

Altın Dolar Karşısında Revaçta

12.12.2016 (8 Ay, 13 Gün önce)
Sosyal Medyada Paylaş :
Vatandaş dolarını bozdurup altın almak için döviz bürolarına akın etti. Döviz büroları ve kuyumcular geçen haftaya göre ciddi yoğunluk yaşadı.

Geçen haftadan itibaren ABD dolarının yükselişe geçmesi sonrasında Türkiye’de pek çok sektör ve vatandaş yastık altındaki birikimini TL ve altına çevirdi. Birçok döviz bürosu ve kuyumcu vatandaşın dolarlarını bozdurmak için kendilerine gelmesinden dolayı yoğun günler geçiriyor. Altına talebin artmasıyla geçen ay altın satışları ülke genelinde durgunken  son ay vatandaş altın alımına yönelmiş durumda. Dolarını bozduran altına yatırıyor. Geçen haftaya oranla altın satışları yüzde 30 arttı. Altına talepte artış 3 katını bulmuş durumda.


ABD SEÇİMİ SONRASI ALTIN


ABD seçimlerinden sonra genişleyici maliye politikaları ve yüksek faizleri fiyatlayan ABD piyasalarında reel faiz yüzde 0,47 ve altın 1164 dolara geriledi. Vadeli piyasada da yatırımcıların altın net uzun pozisyonlarında son dönemde belirgin azalma var. Ancak bu durum altında yukarı yönlü pozisyon alanlarının yarattığı baskının azalmasına ve altın fiyatlarının yukarı çıkması için müsait durumun oluşmasına neden olabilir.


FAİZ BEKLENTİSİ ALTINA YARADI


ABD'de çarşamba günü yapılan toplantıda faiz artışına gidileceği beklentisi altın fiyatlarını düşürdü. Altın 10 ayın en düşük seviyesine geriledi. Altının ons fiyatı 1153 dolarla 5 Şubat'tan beri en düşük düzeyi gördü. Altının onsu 1155 dolar civarında seyrediyor. Altın fiyatları, faiz oranlarındaki artıştan yakından etkileniyor. FED (Amerikan Merkez Bankası) yılın son toplantısına ilişkin sonuçları çarşamba günü açıklayacak. FED' in faizde çeyrek puanlık artışa gitmesi bekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaş :

DÜN EN ÇOK OKUNAN HABERLERYORUMLAR

Günün Uyarıları

Tümü

    Yol Durumu

    Tümü