Advertorial

Tümü

KEDİ VE KÖPEKLER İÇİN YARARLI MAMALAR

06.12.2016 (5 Ay, 23 Gün önce)
Sosyal Medyada Paylaş :

Evlerimizde bulunan evcil hayvanların mümkün mertebe en iyi şartlarda yaşamasını sağlarız, yaşamlarını sürdürebilmeleri açısından bazı temel ve ekstra ihtiyaçlarını karşılamak için biz insanlara muhtaçtırlar. Temel ihtiyaçların en önemlilerinden barınma, sağlık ve beslenme gereksinimlerini onlar için uygun şekilde sağlamamı gerekir, eğer bir kedi veya köpek beslemek istiyorsak sorumluluklarının bilincinde olup öyle karar vermeliyiz. Beslenme konusu basit gibi görünse de en çok özen isteyen bir konudur, kedi ve köpekler için yararlı mamaların yanı sıra onlara zarar veren besinlerde mevcuttur. İstemeden de olsa onların rahatsızlanmalarına hatta bazen ölümlerine bile yol açabiliriz. Sağlıklı köpek maması seçiminde yardımcı olması açısından: http://kopekmamasi.gen.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Bu kadar hassas bir konu olan beslenmeye gelince kedi ve köpekler için yararlı mamalar hangileri bir bakalım, genel olarak insanların yiyebileceği tüm yemekleri yemeleri mümkün olabilir. Sadık dostunuzun iştahı yerinde olsa da vereceğiniz yemeklere dikkat etmelisiniz.  Sebze kategorisinden brokoli, yeşil fasulye, nane, kereviz, maydanoz, bal kabağı, sakız kabağı, ıspanak, çiğ havuç, tatlı patates ve benzeri sebze çeşitleri evcil dostlarımız için uygundur. Mesela nane sindirim sistemine fayda sağladığı gibi kedi ve köpeklerde ağız kokusunu da önler. Yararlı meyvelerden bazıları da şunlardır elma, armut, çilek, yaban mersini, karpuz, kavun gibi meyvelerdir, örneğin kavun göz sağlıklarına faydalı olmakla birlikte sindirim sistemlerine de katkı sağlar.

Bir de sadık dostlarımıza yedirmememiz gereken besinler vardır ve bunların en başında çikolata ve kafein içeren içecekler geliyor ayrıca soğan, sarımsak, alkol ve alkollü içecekler, kedilerin sevdiği düşünülen çiğ balık, çiğ yumurta ve diğer bir kaç yiyecekle birlikte patates ve domatesin fazla yedirilmesi de sindirim sistemine zararlıdır. Hatta çiğ balık minik arkadaşımızın zehirlenmesine bile yol açabilir.

Kedi maması hakkında daha detaylı bilgi için : http://kurumama.com/kedi-mamasi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş :

DÜN EN ÇOK OKUNAN HABERLERYORUMLAR

Günün Uyarıları

Tümü

Yol Durumu

Tümü