Sağlık

Tümü

Pedagog Hizmeti

05.12.2016 (5 Ay, 20 Gün önce)
Sosyal Medyada Paylaş :
Pedagog Hizmeti


Pedagog, çocukların hem fiziksel hem de ruhsal yönden geçirdiği gelişmeleri yakından takip ederek ailelerine danışmanlık yapar; ayrıca pedagogları, çocuk psikologu şeklinde betimleyebiliriz. Toplumun ferdi olan çocuklar için gelişimlerini başarıyla tamamlamaları adına toplumdan kabul görme süreci, derin ciddi hesaplar içerir; zira bu hesapları başaramayan bireyler, gelişim dönemlerinde rahatsız vakitlerle boğuşur. İşte tam da bu noktada devreye giren yetkili, ailenin onayıyla beraber çocuğun içinde bulunduğu durumu düzeltmek adına gerekli olan çalışmaları bir bir yerine getirir.

Pedagog olabilmek adına toplumun ahlaki değerlerini bekçilik kıvamında incelemek ve onları 7/24 sürdürmek gerekir; zira bir pedagogun topluma örnek olması, onun çocuğa örnek olacağı anlamına gelir ki bu durumdan aksi de düşünülemez. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunu bireyler, yüksek lisans eğitiminin ardından çocuk psikolojisi üzerine ayrı bir eğitim alıp çocuk psikoloğu haline gelirler. Bu süreç, doğru işlediği takdirde topluma yararlı olan vatandaşlar ile karşı karşıya kalırız.

Pedagog, görev tanımı itibari ile çocuğun yaşam alanına etki eder; fakat gösterdiği etki, çok farklı noktalarda yer alır: Terapi görüşmesi, davranış bozukluğu, çocuktaki IQ değerleri, Aile ve çok ilişkisi, öğretmenlik ve rehberlik çalışması, özürlü çocukların rehabilitasyonu, öğrenme sıkıntısı ile dikkat eksikliği, çocuk terbiyesi, zeka geriliği ya da zekanın ileri olması, okul başarısızlığı veya uyumsuzluğu, kekemelik, ses bozuklukları, aile danışmanlığı, gelişim bozukluğu… Görüldüğü gibi pedagogun görev tanımı, onu birçok farklı alanda çalışmaya iter; lakin bu alanlar, doğrudan çocukları ve çocukların yan yana yaşadığı aileleri içerir; ayrıca tüm bunlara ek olarak mahkemede bilirkişi, ıslahevinde gözetici, uzman kişi gibi farklı noktalar adına görev yapılır. Pedagoglar, arzu ettikleri takdirde hastane ya da kreş gibi çocukların uğrak yeri olan noktalarda çalışabilir.

Ailenin gözü gibi baktığı çocuk, bazı durumlarda iyi ve hoş gözükmesine rağmen içten içe acı çekiyor olabilir; zira bu tür vakalar, sıkça yaşanır. Yaşanması muhtemel olan sorunları bertaraf edebilmek adına uzman pedagogla görüşmeyi deneyin. Yaşayacağınız deneyim hem sizi hem de çocuğunuzu emin ellere teslim edecektir. 

Sosyal Medyada Paylaş :

DÜN EN ÇOK OKUNAN HABERLERYORUMLAR

Günün Uyarıları

Tümü

Yol Durumu

Tümü