Teknoloji

Tümü

Uçak Bileti Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

05.12.2016 (5 Ay, 24 Gün önce)
Sosyal Medyada Paylaş :
Kış geldi, ulaşım ise en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Kış şartlarından dolayı uçuş iptalleri

Kış geldi, ulaşım ise en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Hava şartları hem kara yolu hem deniz yolu hem de hava yolu ulaşımını etkilemektedir. Özellikle zorlu hava şartlarında yolculuklar için hayat neredeyse durma noktasına gelmektedir.

 Hava yolu ulaşımı ise diğer ulaşımlar arasında en hassas ulaşım biçimidir. Uçakların yoğun havalarda karşılaştıkları bazı durumlar olmaktadır. Uçuşların rötarlı olması, iptal edilmesi ya da havadaki uçağın ineceği hava limanı dışında başka bir hava limanına iniş gerçekleştirmesi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

 Peki, bilet alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Yolculuk gerçekleştireceğiniz tarih net değil ve yakın bir tarih aralığında ise hava durumunu kontrol ederek bilet alınız. Uzun aralıklı tarihlerde kalkış ve iniş yapacağınız yerlerin hava durumunu net olarak bilemeyeceğiniz için uçuşun iptal olma riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunların yanı sıra kış dönemi yolculukların daha az yaşandığı dönem olduğu için bilet fiyatları da etkilenmektedir. Hava yolu şirketleri biletler için kampanyalar ve indirimler yapmakta, rekabetin az olduğu ortamda ise promosyon biletler kolay bulunmaktadır. Pegasus bilet almak isteyen, Türk Hava Yolları bilet almak isteyen yolcular ya da diğer firmaların biletlerini almak isteyen yolcular bu dönemde yapılan işlemlerden ucuz uçak bileti ile ayrılmaktadır.  Son olarak, çok dikkat edilmese de uçuşunuzun gerçekleşeceği gün hava limanına ulaşımınızı önceden belirlemenizde yarar var. Eğer şehir dışından yolculuğa katılacaksanız, hava güzel olsa bile yol durumundan dolayı ulaşımınızı yapamayacaksınız. Biraz daha açacak olursak bazı köy ve kasabalarda yollar uzun süreli ya da bir dönemliğine kapalı kalabiliyor. Bu durum, hava uçuşa müsait ama sizin hava limanına ulaşma durumunuz olmaması durumuna oldukça iyi bir örnek sayılabilir. Bilet alırken bu gibi maddelere dikkat etmeniz size yardımcı olacaktır.

 Hava şartlarından dolayı rötar yapan ya da iptal olan uçuşlarımızı nasıl öğrenebiliriz?

Biletinizi aldınız ve hava muhalefeti yüzünden uçuşunuzda aksaklıklar olabilme ihtimali var. Bunun kontrolü için öncelikle eğer İnternet kullanım imkanınız var ise biletinizin ait olduğu firmanın sitesinden bu bilginin paylaşılıp paylaşılmadığını kontrol edin. Hemen her firma, kendi sitesinde “Kalkış Varış” olarak ayrı bir sekme bulundurmaktadır. Bu sekme içerisinden uçuşunuzu seçip kontrol edebilirsiniz. Eğer İnternet kullanımınız yok ise ya da siteden bulamadıysanız bunun için en sağlıklı çözüm firmaların kendi çağrı merkezlerine ulaşmak olacaktır. Bora Jet iletişim, Pegasus iletişim gibi firmaların çağrı merkezlerine ulaşarak gerekli rötar ve iptal bilgisini alabilirsiniz.

 Rötar ya da iptal olan uçuşlarda ne yapmamız gerekir?

Eğer hava limanındaysanız ofisler ile görüşmelisiniz. Bunun dışında çağrı merkezleri ile irtibat kurmalısınız. Bu gibi durumlarda sorun hava muhalefetinden dolayı olduğu için hava yolu şirketleri size oldukça yardımcı olmaktadır. Bilet tutarınızı iade etmekte ya da uçuşunuzu değiştirmektedir. Ayrıca bazı durumlarda birçok uçuş için aynı durumu söz konusu olabilmektedir ve bu gibi durumlarda diğer yolcularda sizin gibi biletleri için endişe duyarak çağrı merkezlerine ulaşmaya çalışmaktadır. Firmalar bu durumu da göz önünde bulundurarak ulaşamamanız durumunda sizlere iptali ya da değişikliği için esnek süreler tanımaktadır.  

Sosyal Medyada Paylaş :

DÜN EN ÇOK OKUNAN HABERLERYORUMLAR

Günün Uyarıları

Tümü

Yol Durumu

Tümü