AYDIN

Tümü

Abalıoğlu Konağı’nda Restorasyon Çalışmaları Başladı

11.08.2016 (12 Ay, 11 Gün önce)
Sosyal Medyada Paylaş :
Efeler Belediyesi tarafından kamulaştırılarak kent turizmine kazandırılacak olan Abalıoğlu (Bosnalı) Konağı’nda restorasyon çalışmaları başladı.

Veysi Paşa Mahallesi, 1607 sokakta bulunan ve Macar ustalar tarafından 1930’lu yıllarda inşa edilen Abalıoğlu Konağının restorasyon çalışmaları başladı. Efeler Belediyesi’nin geçtiğimiz aylarda mülk sahiplerinden 175 bin lira bedelle kamulaştırdığı 3 katlı metruk haldeki konak, kültür müzesi olarak hizmete açılacak.


“EN KISA ZAMANDA HİZMETE SUNULACAK”
Efeler’in tarih ve kültürüne her zaman sahip çıkacaklarını belirten Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, "Macar ustalar tarafından 1930’lu yıllarda inşa edilen Abalıoğlu Konağı belediyemiz tarafından kamulaştırıldı. Bodrum katı ile birlikte 3 kattan oluşan ve 330 metrekare arazisi bulunan Abalıoğlu Konağı için geçtiğimiz aylarda mülk sahipleri ile 175 bin TL’ye anlaşma sağlanmıştı. Kamulaştırma bedelinin yüzde 95’i olan 167 bin 865 TL’si Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Maddesi Katkı payından karşılandı. Kamulaştırma bedelinin yüzde 5’i olan 7 bin 135 TL’yi de Efeler Belediyesi olarak biz ödedik. Metruk halde aldığımız konağın proje çalışmalarını tamamladık ve aslına uygun olarak restorasyon çalışmalarına başladık.


Konak, özgün yapısı korunarak tekrar kullanılabilir duruma getirilecek. Abalıoğlu Konağı’nı geçmişten günümüze kadar kültürel değerlerin içinde barındığı, yeri geldiğinde misafirlerin ağırlanacağı, yeri geldiğinde yöresel el emeği ürünlerin sergileneceği, küçük çaplı kurs ve etkinliklerin de düzenleneceği bir mekan olarak en kısa zamanda vatandaşımızın hizmetine sunacağız" dedi.

Sosyal Medyada Paylaş :

DÜN EN ÇOK OKUNAN HABERLERYORUMLAR

Günün Uyarıları

Tümü