TÜRKİYE

Tümü

İlhan Cihaner’den Anayasa Değişikliği Hakkında ŞOK Eleştiri

06.01.2017 (3 Ay, 21 Gün önce)
Sosyal Medyada Paylaş :
CRI TÜRK FM’de yayınlanan Kamil Erdoğdu’nun hazırlayıp sunduğu Manşet adlı programa konuk olan CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner Anayasa Değişikliğinin Türkiye ‘deki siyasi atmosferi “ucube bir sisteme çevireceğini söyledi.

İlhan Cihaner anayasa değişikliği önergesinin hayata geçmesi durumunda “Türkiye’ye ucube bir sistem geleceğini, AKP’nin de bir zombiye dönüşeceğini” iddia etti. Cihaner, “vesayet rejiminin kalkacağı” iddialarıyla ilgili olarak “Hükümet gerçekten vesayeti kaldırmak istiyorsa, önce milletvekilleri üzerindeki vesayeti kaldırsın, oylamayı da anayasanın emrettiği gibi gizli yapsın” diye konuştu


 “MHP VE HDP DEVAM EDEMEZ”

CRI TÜRK FM’e stüdyo konuğu olan Cihaner: “TBMM’ye gelen anayasa değişikliği taslağının onaylanması durumda özgürlük, eşitlik, laiklik gibi Türkiye’yi bir arada tutan kavramların ortadan kaldırılması kaçınılmaz olacak. Fren ve denge mekanizmaları ortadan kaldırılıyor. Parlamentonun gücü ortadan kaldırılıyor ve bir sivil toplum haline geliyor. Başkanlık olmadığı için “Türk tipi başkanlık” diyorlar, başkancı sistem diyebiliriz. Bu ortamda çok partili parlamenter sistem olamaz. Bu gerçekleşirse MHP ve HDP’nin siyasi parti olarak devam etmeleri güç olacak. Arkasından dar bölge gelecek. Bu da etnik ve inançsal anlamda kutuplaşmayı artıracak. Küçük partilerin ve oyları dağınık olan partilerin aleyhine durum oluşacak. Hatta AKP’nin bile artık bir siyasi hareket, siyasi parti olarak devamı için bir gerekçe kalmayacak çünkü tüm güç başkan ve danışmanlarında yoğunlaşacak. Bir siyasi partinin kamu otoritesine etki etme, yönlendirme mekanizmaları ortadan kalkmış olacak. AKP de bir zombiye dönüşmüş olacak.” Diyerek günümüzde en çok tartışılan konulardan biri olan anayasa değişikliğine farklı bir bakış açısı ile yorum getirdi.

Sosyal Medyada Paylaş :

DÜN EN ÇOK OKUNAN HABERLERYORUMLAR

Günün Uyarıları

Tümü

Yol Durumu

Tümü