TÜRKİYE

Tümü

17 Milyarlık Otomotiv Sektörünün Temeli "Anadol"

28.12.2016 (5 Ay, 1 Gün önce)
Sosyal Medyada Paylaş :
Türkiye’de otomotiv sektörünün önde gelen firmalarından olan Koç Holding 27 Aralık 1966 tarihinde ilk Türk otomobili Anadol’u satışa sunmaya başladı. Vehbi Koç tarafından 1928 yılında kurulan Otokoç, 1966 tarihine kadar çeşitli otomobiller üretti. Bu tarihten sonra yerli otomobil fikrine sıcak bakmaya başlandı. Dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in yerli otomotiv sanayisine desteği bu girişimi hızlandırdı. 28 Şubat 1967'da piyasaya çıkarak ilk Türk otomobili olarak ilân edildi.

Türkiye’de Otomobil Devrimi

ANADOL MARKASI VE ÜRETİM

Anadol’un üretimi yıllarca otomotiv sektörüne can suyu oldu ve Türkiye’de otomotiv sektörünün altyapısını oluşturdu. 1984 yılına kadar üretilen Anadol “fiberglas” olarak üretilmesi hem maliyet hem de kolay üretim açısından öncü bir fikir oldu. Yaklaşık 87 bin adet üretilen Anadol marka araçlar çeşitli alanlarda insanların hizmetine sunuldu. Ticari taşımacılıktan otomobil yarışlarına kadar çeşitli alanlarda kullanıldı. En çok satılan modeli ticari model olan P2 modeli oldu. 36 bin adet satılan P2 modeli ticari amaçlı bir pikap olarak kullanım alanı buldu.

TÜRKİYE’DE OTOMOTİV SEKTÖRÜ

 Bir çok alanda Türkiye’ye olumlu yansıyan Anadol otomobilleri ülkenin şu anda mihenk taşlarından olan yatırımlarından birisi. Şu anda 17 milyar doları bulan otomotiv sektörünün bu denli büyük bir hale dönüşmesinin temeli Anadol otomobiline dayanıyor. Şu anda üretim yapan büyük firmaların çoğunluğu Anadol otomobillerinin başarısının ardından kuruldu. Otomotiv sektörünün önde gelen holdinglerinden Koç Holding’in bu çapta başarı sağlamasının nedeni sektörün Türkiye’deki kurucularından biri olması. Türkiye’nin şu anda yerli üretim yapan otomotiv markası mevcut değil. Yerli otomobil üzerine çalışmalar devam ediyor. Avrupa’da beşinci büyük otomotiv sektörü olan Türkiye’de yatırımlar hızla sürüyor

Sosyal Medyada Paylaş :

DÜN EN ÇOK OKUNAN HABERLERYORUMLAR

Günün Uyarıları

Tümü

Yol Durumu

Tümü