Sağlık

Tümü

10 yıl sonra 40 milyonumuz gözlük takacak

01.12.2016 (4 Ay, 27 Gün önce)
Sosyal Medyada Paylaş :
günlük hayatta yaptığımız hareketler gözlerimizi bozuyor

Miyop hastalığının başlıca sebebi cep telefonu ve tablet; ikinci sırada karbonhidrat ağırlıklı beslenme geliyor 


Yurtdışında yapılan bilimsel araştırma çarpıcı gerçeği göz önüne serdi. Avrupa ve Amerika’da cep telefonu, tablet ve bilgisayar kullanımına bağlı olarak, uzağı görememe durumu olarak tanımlanan miyopi hastalığının nüfusun yüzde 40’ından fazlasını etkilediği ortaya çıktı. Türkiye için de durum aynı. Yaklaşık 10 yıl sonra Türkiye’de yaşayan insanların yüzde 50’sinin gözlerinde miyopi gelişeceği öngörülüyor. Park Tıp Merkezi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Hülya Deveci, eskiden 9-10 yaşlarında başlaması beklenen miyopinin, 5’li yaşlara kadar düştüğünü, yakın bir gelecekte her 2 kişiden 1’inin gözlük kullanacağını söyledi. 


Son yıllarda, bilişim ve teknolojideki gelişmeler gözümüzden vurdu. İngiltere’deki Focus Kliniği’nde yapılan araştırmalar ve bilimsel çalışmalar miyopi hastalığının çok fazla arttığını gösterdi. Avrupa ve Amerika’da yakın bir geçmişte yüzde 20’ler seviyesinde olan miyopi oranı, günümüzde yüzde 40’ların üzerine çıkarak yüzde 50’ye yaklaştı. 


ÇOCUK VE YETİŞKİN FARK ETMİYOR 

Park Tıp Merkezi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Hülya Deveci, eskiden 9-10 yaşlarında başlaması beklenen miyopinin 5-6’lı yaşlara kadar düştüğünü, 20’li yaşlarda duraklaması beklenirken de 40-50’li yaşlara kadar arttığının görüldüğünü söyledi. Avrupa ve Amerika’dakine benzer bir durumun Türkiye’de de yaşandığını ifade eden Opr. Dr. Deveci, “Şu an günümüzde Türkiye’de yüzde 40’lar seviyesinde miyopi oranı var. Yaklaşık 10 yıl sonra bu oranın yüzde 50’ye çıkması bekleniyor. Bu da demek oluyor ki, çok yakında her 2 kişiden 1’i gözlük takmak zorunda kalacak” dedi. 


TABLET VE CEP TELEFONU 

Uzak Doğu ülkelerinde göz yapılarından dolayı yüzde 90 seviyesinde miyopi olduğunu vurgulayan Opr. Dr. Deveci, bu durumun kalıtsal olduğunu ancak bir de çevresel etkenler olduğuna dikkat çekerek, “Bunlar içinde en önemli kısmı cep telefonları, bilgisayar ve tabletler. Uzun bir süre gözlerimizi bu teknolojik aletlere odakladığımızda bu sorun ortaya çıkıyor. Diğer etmenlerden biri de karbonhidrat ağırlıklı beslenme ve strestir. Ayrıca çocukların gün ışığına maruz kalmamaları da önemli bir etken. 


20’YE 20 KURALI 

Çalışmalar, cep telefonu, tablet, kitap ve bilgisayar gibi nesnelere 30 cm yakından bakmanın miyopiyi artırdığını söylüyor. Opr. Dr. Hülya Deveci, bu durumun önüne geçmek için, 3 yaşın altındaki çocuklara kesinlikle telefon ve tablet verilmemesi gerektiğini, daha büyük çocuklarda mesafenin uzatılmasının şart olduğunu ve günde 30 dakika ya da 1 saatten fazla bu aletlere maruz kalmalarının önüne geçmek gerektiğini ifade etti. Yetişkinlerin de dikkatli olması gerektiğini söyleyen Opr. Dr. Deveci, “20’ye 20 kuralı var.


Bilgisayar kullanırken her 20 dakikada bir 20 saniye uzağa bakarak gözümüzü dinlendirmeliyiz. Böylece gözün yoğun kasılmasını engellemiş oluruz. Ayrıca çocuk ya da yetişkin televizyonla aramızdaki mesafenin en az 3 metre olmasına özen göstermeliyiz” şeklinde konuştu. 


Sosyal Medyada Paylaş :

DÜN EN ÇOK OKUNAN HABERLERYORUMLAR

Günün Uyarıları

Tümü

Yol Durumu

Tümü